Kretuono ežeras (1 182. 00 ha)

Tai natūralus gamtinis kompleksas Rytų Lietuvoje, kurį sudaro Kretuono ežeras, 6 salos ir šlapios pakrantės pievos. Kretuonas yra vienas iš didžiausių Lietuvos ežerų, kurio plotas 861 ha. Visų salų plotas 25 ha. Didžiausia iš jų yra 19 ha ploto. Trys salos apaugusios medžiais ir vertinamos kaip miškas. Ežeras juosiamas tankių nendrynų juosta. Pakrantės pievos daugiausiai naudojamos gyvulių ganymui ir šienavimui. Kretuono ornitologinis draustinis įsteigtas 1974 m. 1997 m. jis įjungtas į Aukštaitijos nacionalinio parko sudėtį kaip kraštovaizdžio draustinis. 2004 m. vietovei suteiktas paukščių apsaugai svarbios teritorijos statusas, siekiant išsaugoti gaidukus, mažuosius kirus ir upines žuvėdras. 

Kretuonas yra vienas iš produktyviausių ežerų. Čia aptinkamas 56 rūšių zooplanktonas, 22 rūšių žuvys, 4 rūšių ropliai, 10 rūšių varliagyviai. Šioje teritorijoje aptikta 30 rūšių žinduolių, iš kurių Europos Bendrijos saugoma ūdra. Europos Bendrijos taip pat saugomi 2 rūšių vabzdžiai ir 3 rūšių žuvys.

Kretuono ežeras išskirtinai svarbus paukščių apsaugos požiūriu. Šioje vietovėje peri Europos Bendrijos saugomi 26 rūšių paukščiai. Aptinkami 29 rūšių paukščiai, kurie įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, iš jų 16 rūšių sparnuočiai čia ir peri. Kretuone įsikūrusios didžiausios mūsų šalyje rudagalvių kirų, kaspijinių kirų ir upinių žuvėdrų kolonijos.

Upinių žuvėdrų gausumas labai svyruoja nuo vietovės ekologinių sąlygų. 1982 m. Kretuone perėjo 216 upinių žuvėdrų porų, tačiau vietovei užaugus medžiais ir krūmais, 2000 m. jie visai neperėjo. Atkūrus atvirą buveinę, žuvėdros vėl sugrįžo ir 2002 m. čia įsikūrė 142 poros. 2014 m. priskaičiuota net per 300 perinčių porų. Tačiau vėliau jų skaičius vėl ėmė mažėti. Norint užtikrinti stabilų žuvėdrų perėjimą šioje vietovėje, reikalingi nuolatiniai buveinių tvarkymo darbai. Vertinama, kad Kretuone gyvena 10 % visos mūsų šalies žuvėdrų populiacijos.

Kretuone nereguliariai peri apie 5 poras mažųjų kirų. Tai viena iš trijų jų perimviečių Lietuvoje.

Perinčių gaidukų skaičius svyruoja ir siekia apie 10 dėčių. Kretuonas yra tarp svarbiausių gaidukų veisimosi vietų mūsų šalyje.

Kretuone gyvena globaliai nykstantys paukščiai: paprastieji griciukai – iki 15 porų ir stulgiai – iki 15 patinų dvejose tuokvietėse. Gan gausiai peri ir kiti reti sparnuočiai: raudonkojai tulikai – apie 10 porų, šaukštasnapės antys – apie 5 poras, rudagalvės antys – apie 45 poros, pilkosios antys – apie 60 porų, smailiauodegės antys – iki 2 porų.

Projekto metu trijose įvairaus dydžio salose numatoma tvarkyti ežero jų augaliją, taip pat atkurti sunykusias mažųjų žuvėdrų buveines.